Алкоголь і спорт

Тема алкоголю дуже гостро стоїть в Росії і в світі, оскільки його якого-небудь впливу схильна основна маса населення планети. Хтось випиває раз в тиждень келих сухого червоного винця, хтось щодня п'є по 0,7 міцного алкоголю, а хтось намагається поєднати п'ятничні пиятики зі здоровим способом життя. До недавнього часу ця тема мене не дуже чіпала, тому що сам я досить рідко вживаю алкоголь і то в невеликих кількостях, але все змінилося після одного листа від мого передплатника...

Привіт! Сьогодні ми розглянемо, критично вживати алкоголь після спорту і взагалі, чи сумісні алкоголь і спорт. Я хочу вас познайомити з відкликанням одного мого передплатника, який зворушив мене до глибини душі.

Лист від передплатника

Перш, ніж трохи плавно занурити вас в тему алкоголю та спорту (звучить, звичайно, так собі), я хочу дати прочитати вам лист, який я отримав E-mail від одного з моїх передплатників:

Дана історія зворушила мене до мурашок...

По-перше, цифри... 0,5-0,7 л міцного алкоголю в добу вже самі по собі не виглядають здоровими. Та ще й протягом великого проміжку часу (13 місяців).

Мені стало дуже приємно від того, що чоловік став шукати паралелі між задоволенням від алкоголю і задоволенням від спорту. Це круто, що мій блог якимось чином допомагає людям у такому неприємному недугу.

Різниця в цьому задоволенні в тому, що коли ви п'єте алкоголь ви отримуєте задоволення занадто простим шляхом (незаслужене задоволення).

А якщо тренуєтеся, то шляхом регулярно доданих фізичних зусиль. В обох випадках наша система заохочення головного мозку реагує викидом певного роду гормонів (дофамін, ендорфін і т. д.), із-за яких ми відчуваємо щастя.

Але як вважаєте, який спосіб одержання задоволення подобається нашому організму більше?

Незважаючи на те, що алкоголь шкідливий для нашого здоров'я (пізніше поясню чому), нашому мозку подобається економити енергію і отримувати задоволення. Тому, коли ми починаємо регулярно вживати алкоголь, ми починаємо звикати до того, що щастя можна отримати простим шляхом (не заслужено).

Звідси, відсутність мотивації йти на тренування.

Але проблема не тільки в цих речах (не заслужене задоволення і шкоди для здоров'я), проблема ще в тому, що з часом, кількості алкоголю, який раніше давав нам задоволення стає недостатньо, тому нам доводиться пити більше.

Раніше нам вистачало 1 келиха вина.

Через місяць нам вже потрібно півлітра.

Через півтора місяці пляшка вина (0,75 л).

Потім, вино здається дорогим, тому можна чого-небудь міцніше, випиваємо 300 г горілки. Потім підлогу літра. Потім 0,7, а потім...

Ми починаємо пити кожен день.

На жаль, так відбувається з багатьма людьми. А щоб не бути голослівним, давайте я наведу вам деякі цифри.

«Захоплююча» статистика про алкоголь

Ось які цифри нам повідомляє ВЦИОМ про алкоголь:

 • За рік до 2018 2019 років) скоротилася частка непитущих росіян з 40% до 33%. Час від часу випивають 67% громадян.
 • При цьому, 29% опитаних зізналися, що курять (16% з них більше 1 пачки в день).
 • Російська Федерація займає 16-у сходинку в рейтингу Всесвітньої організації охорони здоров'я найбільш питущих країн світу (11,7 л алкоголю на душу населення).

Причому, на кількість споживаного алкоголю бідність країни впливає лише опосередковано. Наприклад, Нігерія – бідна африканська країна, де до того ж 50% мусульман стала найбільш питущою на африканському континенті (10 в світі за даними ВООЗ).

Сильно впливає на статистику культура розпиття алкоголю (так і хочеться сказати, яка на фіг культура розпиття?). Наприклад, в Бельгії, де національним напоєм є пиво, існує понад 1600 сортів алкоголю, проводяться свята пива (як у Німеччині).

Бельгія стала першою країною в світі за кількістю випитого алкоголю на душу населення (за даними європейського видання «Statista»). За даними ВООЗ першою країною в цьому сумнівному рейтингу стала Республіка Молдова (15,2 літри на людину в рік).

Для того, щоб трохи розрядити атмосферу, можу сказати, що кількість випитого алкоголю на рік на людини знижується.

Наприклад, у Росії:

 • 2014 рік: 15,76 літра на людину в рік.
 • 2016 рік: 15,1 літри на людину в рік.
 • 2018 рік: 11,7 літра на людину в рік.

Таким чином, в Росії кількість випитого алкоголю на рік на людину знизилося на 34,7% всього за 5 років.

Пов'язано це, на мою думку, не стільки з пропагандою здорового способу життя, як з зрослими цінами на продукти і все інше. Люди просто відмовляються від менш необхідних для них речей.

Генетика алкоголізму

Я часто розмовляв з людьми, які виправдовували свою нерішучість по відношенню до алкоголю генетикою.

Які говорили, що їх дідусь пив чи тато п'є, що це у них в крові і їх туди все одно затягне (або на той момент вже затягнуло).

Трохи зануримося в історію.

У 1960 Р. Еплинек вперше озвучив поняття про алкоголізм, як про хворобу.

Ці погляди швидко підхопили і, природно, постало питання про біологічні причини алкогольної залежності.

Були проведені численні дослідження в Чилі, Фінляндії, США на гризунах, які показали, що спадковість впливає (у 60% піддослідних щурів і мишей) на сонливість і інші реакції, але, що особливо важливо, на тягу до алкоголю (дослідження Крэбба і Харріса 1991 року).

Після цього розмови про алкоголізм, як про сімейний захворюванні тільки зміцнилися.

Вже давно склалася думка про алкоголізм, як про «сімейне захворювання», але тільки 30 років тому вчені серйозно взялися за це питання.

За даними більшості наукових праць, на частку генетичної складової припадає близько 40-60%. Як ми бачимо, це не 100%-й показник. Відповідно, вкрай важливу роль в індивідуальній схильності до алкогольної залежності відіграють зовнішні фактори, а саме – СОЦІАЛЬНЕ СЕРЕДОВИЩЕ!

Дуже складно відшукати т. н. «ген алкоголізму». Дуже успішно зараз розвивається область досліджень, пов'язана з причинами низької прихильності до алкоголізму азіатських народів.

Це пов'язано з генетичними особливостями ферментів, які беруть участь у метаболізмі етанолу і ацетальдегіду.

Наприклад, люди, у яких висока активність алкогольдегідрогенази і низькою активністю альдегіддегідрогенази не можуть вживати великі кількості алкоголю. Грубо кажучи, у таких людей алкоголь швидко всмоктується, але повільно адсорбується (утилізується).

Є безліч досліджень на тему алкоголізму, багато з них дуже суперечливі, але можна сказати одне, що певні гени беруть участь у схильності до алкоголізму.

Звичайно, питання комплексне. Оскільки людина – тварина соціальна, то зовнішні фактори також відіграють не останню роль. Якщо дитина з дитинства бачить батьків алкоголіків, то орієнтири «добре і погано» зміщуються, що знімає певні психологічні бар'єри перед вживанням алкоголю.

Трапляється, звичайно, і навпаки, коли тяга батьків до алкоголю відвертає дитини від нього, що, як правило, викликано психологічними факторами. Однозначно, кореляція між генетикою і алкоголізмом є, але це не єдиний чинник, що визначає долю людини.

Вплив алкоголю на м'язи

Отже, давайте почнемо з того, що ж таке алкоголь.

Алкоголь (спирт етиловий) – це речовина, яка справляє пригнічуючий вплив на центральну нервову систему (ефект схожий на засіб для наркозу). Також, алкоголь має яскраво виражену бактерицидну (антисептичну) дію.

Думаю, буде не зайвим повторити, що систематичне вживання алкоголю всередину (у вигляді спиртного) призводить до появи залежності та розвитку хронічного захворювання – алкоголізму.

Дуже давно використовувався спирт етиловий, як знеболююче при хірургічних операціях, під дією алкоголю проводили навіть ампутації кінцівок.

І все це досить цікаво, але нам з вами цікаво, як же все-таки алкоголь впливає на м'язи. Так він небезпечний для спортсмена, який качає м'язи в залі.

Повинен сказати досить однозначно, ВСІ ДОСЛІДЖЕННЯ, які попалися мені на очі, всі говорили про одне: АЛКОГОЛЬ В БУДЬ-яких ДОЗАХ І В БУДЬ-яких ЙОГО ФОРМАХ НЕГАТИВНО ВПЛИВАЄ НА М'ЯЗОВИЙ ЗРОСТАННЯ, а також на силові показники в бодібілдингу.

Для того, щоб візуалізувати руйнівний процес алкоголю на м'язи давайте я наведу декілька прикладів:

 • Якщо ви випили алкоголь один раз до стану «трохи напідпитку» легкого сп'яніння, то по дії на організм це буде порівняно пропуску одного тренування.
 • Якщо ви напилися вщент, тобто до стану яскраво вираженого алкогольного сп'яніння, це знизить ваші силові показники, а повне відновлення може зайняти 1-2 тижні.
 • Часте споживання алкоголю навіть потроху (по 0,5 літра пива через день) гальмує ваш прогрес в залі (так відбувається у 85% спортсменів) і знижує м'язовий зростання абсолютно у всіх.

Хочеться додатково сказати про синтез білка в м'язах під час вживання алкоголю.

Синтез білка (протеїну) – це процес з'єднання амінокислот (цеглинок, з яких складаються молекули білка) в певній послідовності.

Етиловий спирт гальмує синтез м'язового протеїну приблизно на 20%, якщо ви випиваєте в помірних кількостях за рахунок того, що відбувається викид катаболічних гормону кортизолу («гормону стресу»).

Одне дослідження, в якому взяли участь 8 здорових чоловіків були продіагностовані після одноразового прийняття великої дози алкоголю (приблизно 1,75 г/кг маси тіла). Було виявлено істотне зниження рівня тестостерону і збільшення рівня кортизолу протягом доби після розпиття алкоголю випробуваними чоловіками.

Якщо вас мучив питання про те, як алкоголь впливає на м'язи, то відповідь: однозначно негативно.

Алкоголь і спорт

Ми з вами люди не тільки качаючі м'язи, але ще й цікавляться своїм здоров'ям, тому що наше здоров'я прямо впливає на якість нашого життя.

Пропоную розглянути тему трохи ширше і поговорити про те, як алкоголь впливає на наше тіло в цілому.

На організм алкоголь надає наступні ефекти.

Алкоголь гальмує синтез білка

Про це ми з вами поговорили вище.

Виробництво білка (особливо м'язового протеїну) в результаті споживання алкоголю знижується.

Алкоголь знижує рівень соматотропіну («гормону росту»)

Згідно з дослідженнями вчених Ланга Ч., Фроста Р. А., Кумара В. та ін (2000 року), алкоголь гальмує ріст м'язів за рахунок пригнічення вироблення інсуліноподібний фактор росту IGF-1 і самого соматотропіну. Протягом 2-х наступних днів після п'янки рівень цих гормонів падає на 70%.

Нижче картинка, що ілюструє позитивний вплив «гормону росту» на наш організм.

Пам'ятайте, що алкоголь гальмує вироблення соматотропіну і IGF-1.

Алкоголь знижує рівень тестостерону і підвищує рівень естрогену

Це відбувається з кількох причин.

Відбувається збільшення білків, що зв'язують тестостерон.

Також, прискорюється перетворення тестостерону в естроген.

Третє. Багато спиртні напої (найяскравіший приклад, пиво) містять естрогеноподібний речовини.

Четверте. Алкоголь і його похідні здатні самостійно стимулювати естрогенові рецептори. Саме у любителів пива ми можемо побачити жирні, що нагадують жіночі груди. Видовище, звичайно, малоприємне, але добре нам всім знайоме (просто вийдіть на середньостатистичний пляж влітку).

Алкоголь виводить рідину з організму

Розпад алкоголю і виведення з організму супроводжується високим споживанням рідини нирками, що призводить до зневоднення (дегідратації) організму.

Вода відіграє вкрай важливу роль у побудові м'язів. Пам'ятаєте, я говорив про це у статті про те, треба пити воду під час тренування.

При нестачі рідини м'язовий зростання зупиняється, а при тривалому зневодненні м'язи починають руйнуватися. Навіть пиво здатне призводити до дегідратації організму, тому любителі «легкого алкоголю» вам теж потрібно пам'ятати про це.

Алкоголь вичерпує запаси вітамінів і мінералів

Існує маса досліджень, які доводять той факт, що вживання алкогольних напоїв викликає дефіцит вітаміну с, вітаміну А, всіх вітамінів групи В, кальцію, цинку та інших.

У бодібілдингу ці вітаміни і мінерали відіграють дуже важливу роль, як для побудови м'язової маси, так і для якісного відновлення. Крім усього цього, дані мінерали і вітаміни беруть участь у виробництві ендогенних (виробляються самим організмом) анаболічних гормонів.

Алкоголь сприяє утворенню жиру

Незважаючи на розхожі факти, алкоголь є досить калорійною субстанцією.

В середньому, в 1 грамі алкоголю міститься 7 кілокалорій (в середньому, десь менше, десь більше). Нагадаю, що це БІЛЬШЕ, НІЖ У БІЛКАХ і ВУГЛЕВОДАХ (в них міститься по 4 Ккал на 1 грам).

Тобто якщо ви випили 100 грам горілки, будьте готові прийняти у себе 315 кілокалорій, які потім буде вкрай важко спалити, особливо на наступний день в силу зневоднення і зниженою енергоефективності ЦНС.

Як додатковий «бонус» алкоголь порушує функцію циклу Кребса, або як його ще називають циклу трикарбонових кислот. Суть циклу Кребса в нашому організмі полягає в катаболічних процесі, в ході якого ацетильные залишки окислюються до СО2 (діоксиду вуглецю). За один цикл утворюється аденозинтрифосфат (АТФ) – основна одиниця енергії нашого тіла.

Дуже важлива і цікава для нас спортсменів функція циклу Кребса полягає в його здатності окислення жирів. Алкоголь порушує цю функцію і, згідно з дослідженнями American Journal of Clinical Research було виявлено, що лише 24 грама алкоголю здатні знизити окислення жирів в організмі не 73%.

Що це означає? А те, що основна скажена калорійність від алкоголю буде в організмі запасатися у вигляді жирових відкладень.

Наступною причиною посиленого жирообразования під час вживання алкоголю є підвищення апетиту під його впливом (дослідження Сент-П'єра С., Тремблэя А. 1996 р).

Алкоголь порушує сон

Незважаючи на те, що здається ніби алкоголь заспокоює, на нашу ЦНС він робить сильний вплив, що веде за собою порушення сну, а саме розбудовується послідовність швидкої і повільної фази сну, внаслідок чого під час сну ми починаємо гірше відновлюватися, а на ранок відчуваємо себе розбитими.

Алкоголь порушує роботу мітохондрій і збільшує кількість мутацій в організмі

Мітохондрії – це енергетичні станції наших клітин, якщо сказати спрощено.

Вчені з Університету Томаса Джеферсона зробили висновок, що м'язова слабкість, яка з'являється під час вживання алкоголю з'являється внаслідок впливу гена Mfn1.

Якщо цей ген починає працювати неправильно (як під час вживання алкоголю, наприклад), то наші мітохондрії починають генерувати менше енергії.

Є безліч досліджень, які говорять про те, що багато наші хвороби викликані зниженою здатністю мітохондрій виробляти енергію в достатньому обсязі.

Робота мітохондрій залежить від харчування, а якщо ваше харчування – це справжня отрута (етанол), то не треба дивуватися, що ви стаєте трохи слабше і починаєте швидше втомлюватися, а потім і зовсім хворіти.

Якщо пояснити зовсім просто, то коли наші мітохондрії хочуть нас захистити від мутацій, які тягнуть за собою багато нервово-м'язові захворювання, вони починають зливатися (склеюватися). Алкоголь заважає цьому самому об'єднанню мітохондрій, тому захист від мутацій перестає працювати.

Доведено, що за об'єднання (склеювання мітохондрій) в організмі відповідає вже знайомий нам ген Mfn1.

Дослідження проводилися на мишах, так ось у половини мишей, яким давали алкоголь робота цього гена знижувалася на 50%, що тягло за собою зниження здатність мітохондрій об'єднуватися.

Коли алкоголь переставали давати мишам, то робота мітохондрій відновлювалася і поновлювалася захист організму від мутацій.

Алкоголь погіршує сім'яну рідину (сперму)

Дослідження, яке знаходиться в журналі BMJ Open говорить про те, що близько п'яти порцій (одну порцію беремо 360 мл світлого пива, 150 мл сухого вина або 45 мл віскі, горілки або будь-якого міцного напою) щотижня пов'язаний з більш низькою якістю сперми у АБСОЛЮТНО ЗДОРОВИХ МОЛОДИХ ЧОЛОВІКІВ!

У Данії взяли 1200 чоловік у віці від 18 до 28 років, які проходили ретельні медичні обстеження перед службою в армії (пам'ятаєте, як я розповідав вам про свою службу?) і спостерігали їх.

Вчені були здивовані, що навіть великі дози алкоголю за добу перед здачею сперми на аналіз не чинили істотного впливу на якість сперматозоїдів. Але все змінювалося, коли мова йшла про регулярному вживанні алкоголю...

Якщо ви будете кожен день випивати алкоголь в помірних дозах, то це істотно знизить якість сперми, а також знизить рівень статевих гормонів у крові.

Збільшується ризик розвитку меланоми

Якщо хтось не знає, меланома – це рак шкіри.

В Америці, асоціація з вивчення раку провела дослідження, результати якого довели, що алкоголь збільшує ризик розвитку меланоми.

Особливо виражено на розвиток меланоми впливає біле вино.

Інші алкогольні напої – пиво, червоне винце, лікер, не роблять істотного впливу на ризик виникнення меланоми.

Причому особливо були схильні до ризику розвитку меланоми частини тіла, які отримують менше сонячного впливу.

Алкоголь робить вас тупіше

Особливо, якщо ви підліток.

Ті студенти, які випивали хоча б 4 рази в місяць, згідно з опитуваннями, мають на 6% менше шансів знайти роботу, ніж їх тверезі конкуренти.

Якщо студент випиває до 6 разів на місяць, то ризик залишитися «генієм з дипломом» за прилавком Макдака зростає до 10%.

Алкоголь пригнічує вашу здатність до навчання

Оксфорд провів дослідження, яке дозволило вченим зробити висновок про те, що алкоголь сильно впливає на когнітивні здібності нашого мозку.

Інший Університет у Техасі (США) провів дослідження, яке довело факт про те, що вживання алкоголю вбивало більшість стовбурових клітин мозку і скорочував виробництво і розвиток нових нервових клітин.

Причому вплив алкоголю на різні частки мозку було нерівномірне. Найбільш сприйнятливою до алкоголю була частка, де утворюються нервові клітини. Причому алкоголь в цьому плані на жіночий мозок надавав більший вплив, ніж на чоловічий.

Алкоголь після спорту

Самим наочним прикладом впливу алкоголю на організм після фізичної активності буде дослідження Parr E. B. 2014 року, яке дозволило показати ступінь впливу алкоголю на спортивні досягнення і м'язовий зростання.

Ми з вами знаємо, що прийом алкоголю після тренування гальмує процес відновлення м'язів.

Досліджуваними були здорові молоді чоловіки, яким пропонувалося виконати три різні за характером тренування:

 1. Класична силове тренування.
 2. Циклічна тренування на витривалість (30 хвилин).
 3. Інтервальне тренування 10 підходів по 30 секунд).

Між тренуваннями були двох тижневі перерви на відпочинок між собою.

Після кожного тренування випробовувані отримували різне харчування.

 • Rest – контрольна група, яка не отримувала алкоголю, харчувалася як зазвичай, а також не піддавалася фізичному навантаженні.
 • PRO – група, яка брала по 25 г сироваткового протеїну відразу і через 4 години після виконання вправ.
 • ALC-PRO – група, яка брала сироватковий протеїн стільки ж, скільки і PRO група, але додатково отримувала близько 300 грам горілки невеликими порціями.
 • ALC-CHO – сама хардкорних (в протилежному сенсі) група, яка отримувала так само по 300 грам алкоголю, тільки ж ще швидкі вуглеводи у вигляді 25 грам мальтодекстрину.

Результати: вчені прийшли до висновку про те, що спиртні напої гальмують синтез м'язового білка на 24% в третій групі, де пили алкоголь і брали протеїн після тренувань, а також на цілих 37% у четвертій групі, де пили алкоголь і їли солодке в порівнянні з другою групою, яка тренувалася і їла протеїн.

Таким чином, ми з вами можемо зробити висновок, що алкоголь істотно гальмує відновлювальні та анаболічні процеси після тренувань.

Орієнтовними механізмами виявлених порушень є стрес і запалення, а також дестабілізація гомеостазу ендоплазматичного ретикулума.

Ендоплазматичний ретукулум виконує функції синтезу і транспортування в нашому організмі жирів (ліпідів) і стероїдів, а також, він накопичує продукти синтезу.

Нам це цікаво, тому що в наших м'язах міститься особлива форма ендоплазматичного ретикулума – саркоплазматическая мережу.

Якщо НЕ ПИТИ не варіант

Я прекрасно розумію, що більшість людей, які прочитали цю статтю, продовжать вести той спосіб життя, який вони звикли вести. Хоча, можливо, мої перераховані вище доводи виявилися для вас вагомими, і ви будете прагнути скоротити споживання спиртного або зовсім відмовтеся від нього.

Для тих, хто не звик до різких змін і дозволяє собі випити, а можливо, просто ви знаходитесь на відпочинку, де вам хочеться розслаблення в такій формі, я дам кілька порад, які дозволять трохи нівелювати негативну дію алкоголю на організм.

 1. П'ємо НЕ ПОСПІШАЮЧИ. Величезна різниця, якщо ви вип'єте 500 грамів вина за 3 години або за 1 годину. Є таке поняття, як УТИЛІЗАЦІЯ АЛКОГОЛЮ, яка відбувається завдяки нашій печінці, але у неї є ПОРІГ УТИЛІЗАЦІЇ. Це говорить про те, що якщо алкоголь поступає в організм занадто швидко, то печінка починає не встигати переробляти токсичний ацетальдегід в безпечну оцтову кислоту. Це веде за собою підвищення рівня ацетальдегіду, збільшення токсичності, що призведе до нудоти, похмельному синдрому на ранок і головного болю.
 2. Не п'ємо газовані напої. Газовані напої прискорюють всмоктування алкоголю в кров, що збільшить концентрацію ацетальдегіду, тому виключіть зі своїх уподобань шампанське та віскі з колою, якщо звичайно не варто мети як можна швидше познайомитися ближче з новою подругою😉
 3. Їжте солодке. Для м'язів це не дуже добре, але з точки зору сп'яніння буде трохи краще, тому що солодкі алкогольні коктейлі уповільнюють всмоктування алкоголю в кров на 10-15%. Також, можна закушувати чимось солодким, теж допоможе.
 4. Їжте білок. М'ясо, риба, сир буде дуже актуальним під час вживання алкоголю, оскільки це знижує катаболізм від алкогольних напоїв.
 5. Не тренуйтеся в протягом пари днів після п'янки. Якщо ви будете тренуватися на наступний день після вживання алкоголю, ваші м'язи будуть пошкоджені набагато сильніше, в той же час ніякого росту м'язів все одно не буде.
 6. Після тренування не пийте пару днів. Інакше, ваше тренування можна вважати марною.
 7. Щоб трохи згладити наслідки бурхливої гулянки з випивкою, на ранок пийте багато води, щоб позбутися від дегідратації.
 8. З ранку після алкогольної движухи прийміть 500 грам аскорбінової кислоти (вітаміну С) і 3 таблетки бурштинової кислоти, щоб придушити окислення.
 9. Існує така амінокислота, називається ЦИСТЕЇН, доведено, що вона також здатна знизити негативний вплив алкоголю на м'язи.

Висновки

Сьогодні стаття вийшла досить об'ємною, тому давайте я перерахую основні моменти:

 • Частка непитущих Росіян зменшилася з 40% до 33%).
 • Алкоголь (етиловий спирт) – речовина, яка пригнічує ЦНС, а також надає безліч негативних ефектів на організм.
 • Алкоголізм – це «сімейна хвороба», але не менш важливу роль грає ЗОВНІШНЯ СОЦІАЛЬНА СЕРЕДОВИЩЕ.
 • Алкоголь у будь-яких дозах негативно впливає на м'язовий зростання.
 • Алкоголь після тренувань НЕПРИПУСТИМИЙ, якщо ви хочете отримувати високі результати, т. к. прийом алкоголю після тренувань знижує синтез білка на 24%, а якщо ще при цьому їжте солодке, аж на 37%.

Я розповів сьогодні в основному про ефекти, що алкоголь робить на м'язи спортсменів, але не забувайте, що це речовина негативно впливає на ВЕСЬ ОРГАНІЗМ, незалежно від того, займаєтеся ви спортом чи ні.

Найбільш очевидні негативні ефекти: запливає жиром печінка (гепатоз), гіпоглікемія (зниження рівня глюкози в крові), лактацидоз, порушення роботи імунної системи і зниження якості крові, пригнічення статевої функції, панкреатит, порушення роботи кишечника і стравоходу, діурез, гіпертонія, аритмія і багато інші проблеми.

Просто порассуждайте для себе, друзі, варто досить сумнівне задоволення вашого здоров'я і довголіття, часу, проведеного поруч з близькими і щасливого життя, в цілому... Вашого щасливого життя.

Читай також: