Анатомія: СПИНА

Дівчата дуже люблять ховатися за широкою спиною свого хлопця, а хлопці дуже люблять, коли дівчина на їх фоні здається мініатюрною. Спина – дуже велика м'язова група, яка має привабливий зовнішній вигляд і дуже добре піддається зростання. Саме тому сьогодні я вирішив загострити увагу саме на ній.

Привіт! Сьогодні мною буде розглянуто анатомія спини. Це дуже важливо знати перед тим, як приступати до її грамотному розвитку.

Як ви вже, напевно, помітили, я намагаюся дуже докладно розглядати тренування окремих м'язових груп, тому поділяю такі статті, як правило, на дві частини: на анатомію розглянутої м'язи і на саму тренування.

Це виправдано, оскільки по-перше виходить більш докладний матеріал, але без зайвої води і по-друге він краще засвоюється, т. к. не доводиться читати кілометрові статті, які «запихано» все підряд.

Ось, наприклад:

 • Анатомія: НОГИ;
 • Анатомія: ПЛЕЧІ;

А також, їх докладна тренування:

 • Як качати ноги;
 • Як накачати дельти;

Думаю, це зрозуміло. Тепер про анатомію спини.

М'язи спини покривають всю задню частину тулуба (торсу). Дуже часто м'язи спини відстають у розвитку у атлетів. Я і сам колись пішов в зал тільки щоб накачати «крила». Але тільки потім дізнався, що «крила у півнів, а у бодібілдерів – найширші» :arrow: Найширші – це не єдині м'язи, що входять в потужний масив спини.

Анатомія спини

М'язи спини парні і вони займають всю задню поверхню тулуба, а також діляться на:

 1. Поверхневі.
 2. Глибокі.

Поверхневі м'язи – вони складають меншу частину спинного м'язового масиву розташовуються в два шари.

Перший шар для нас представляє більший інтерес, так як складається з:

 1. Найширших м'язів.
 2. Трапецієподібної м'язи («трапеції»).

Вони нам цікаві, тому що ми їх можемо цілеспрямовано тренувати.

Другий шар складається з:

 1. Ромбовидної м'язи.
 2. Зубчастих м'язів.
 3. М'яза, що піднімає лопатку.

Функції м'язів спини

Найширший м'яз спини (musculus latissimus dorsi) – досить тонка м'яз, що має форму трикутника великого розміру. Саме тому, м'язи знаходяться під ній беруть участь у створенні обрисів спини (випирають під нею). Це та м'яз, що бере участь у формуванні потужного V-образного торсу у атлета і відразу впадає в очі при позуванні спиною до глядачів.

Функція найширшого м'яза: призводить руку до тулуба і повертає її досередини, також, розгинає плече; опускає підняту руку, якщо руки зафіксовані (на турніку), підтягує до них тіло (при плаванні, лазінні, виконання вправ на перекладині і т. д.).

Трапецієвидна м'яз (m. trapezius) – плоска, приймає форму трикутника, займає верхню частину спини і задню ділянку шиї.

Функція трапецієподібної м'язи: коли відбувається одночасне скорочення всіх частин трапецієподібної м'язи при фіксованому хребті, то лопатка наближається до хребта.

М'яз, що піднімає лопатку (m. levator scapulae) – починається пучками сухожиль від шийних хребців. Прямуючи вниз, м'яз прикріплюється до краю лопатки, між верхнім кутом її і остю.

Функція м'язи піднімає лопатку: піднімає лопатку, одночасно зближуючи її з хребтом.

Мала і велика ромбоподібні м'язи (m. ромбоподібні minor and major), як правило, зростаються і утворюють одну м'яз.

Функція ромбовидної м'язи: наближає лопатку до хребта, одночасно переміщаючи її догори.

Зубчасті м'язи (m. serratus anterior) – піднімають і опускають ребра.

Розгиначі спини (m. erector spinae) – м'язи, що випрямляють хребет. Вона тягнеться від крижів до основи черепа і є однією з найбільш сильних м'язів поверхневого шару глибоких м'язів спини. Вона дозволяє людині рухатися на двох ногах і пересуватися без допомоги рук.

Ця м'яз особливо помітна в районі попереку. Вона ділиться на дві частини вздовж хребта. Між половинами утворюється заглиблення (воно добре помітно на попереку).

Ця м'яз є антагоністом (виконує протилежну функцію) м'язів живота, разом з якими вона утримує тулуб у вертикальному положенні.

Найбільші м'язи

Краще всього схильні росту м'язів поверхневого шару (найширші і трапецієвидна) . Це сильні м'язи, що виконують важку роботу. Вони тягнуться впродовж всієї спини зверху вниз.

Місця кріплення цих м'язів займають велику поверхню, тому при їх скороченні розвивається досить велика сила, утримуючи у вертикальному положенні хребет, який служить опорою для голови, ребер, верхніх і нижніх кінцівок.

Більше спини є тільки одна м'язова група – це ноги. Тому прийнято вважати, що м'язи ніг і спини – це найважливіші м'язи в базовому тренінгу. Саме вони дають більшу вагу і об'єм тіла в цілому.

Сподіваюся, вам була корисна ця стаття. У наступній статті ми докладно розглянемо тренінг цієї м'язової групи. Всього доброго.

Читай також: