Безглузде освіта

Досить довго в мені зріла ця тема. Потрібно здобувати вищу освіту? Наші мами, тата, дідуся і бабусі, всі в один голос твердять: «Отримуй вищу освіту, а то будеш пиво в ларьку торгувати!». Чи вірно, що вища освіта – це заповітний ключ до світлого майбутнього гарантія нашої успішності?

Привіт! Сьогоднішня тема дуже важлива, оскільки безпосередньо пов'язана з нашим найдорожчим і непоправних життєвим ресурсом – часом. Потрібно вищу освіту? Чи обов'язково потрібно закінчити ВУЗ, щоб чогось досягти в цьому житті? Гарантує п'ятірка з вищої математики в майбутньому успішне рішення задач і теорем? Багатьох ця стаття може приголомшити, інших підштовхне до розумних рішень, а у третіх викликає блювотний рефлекс. У будь-якому випадку вважаю, що все в цьому світі можна піддавати сумніву. Цим ми з вами і займемося.

Шкільні роки чудесні»

«Я ніколи не дозволяв, щоб мої шкільні заняття заважали моїй освіті» (Марк Твен)

Ці слова відображають реальну картину того, що відбувається з нашою освітою, починаючи ще зі шкільних стін. Знання і система освіти – це різні речі. Давайте я трохи роз'ясню ситуацію. Десь на самому верху сидять кілька дядьків і тіток, які з смутним видом пишуть і переписують освітні програми.

Дані програми з дитинства формують у дитини певне уявлення про те, що він повинен знати. Чому саме ці люди вирішують, як формувати мозок людини з самого дитинства, поки не зрозуміло. Вчителі всіх можливих предметів шпигують дітей тоннами різної інформації, т. к. це написано в програмі.

Таблиця множення, інтеграли, антична історія, як врятуватися при вибуху ядерної бомби, реакції заміщення, правило Буравчика, основи програмування, коли Бетховен народився і інше, інше...

З усієї цієї збірної солянки, яка вариться в головах, нерозуміючих, що відбувається, дітей виходить натуральна баланда з суміші уривків знань. Знань, які здебільшого їм НІКОЛИ в житті не знадобляться!

Я досі чекаю того моменту, коли мені в житті знадобляться сферичні координати потрійного інтеграла

Це як в анекдоті:

– Дайте мені 4(x-5) = y-3 помідорів!

– Чоловік, я вас не розумію!

– Та мені ПО ХРІН! Я не дарма в школі вчився!

Крім жартів, 80% того, що я проходив в Університеті та школі мені ще жодного разу не знадобилося. Отже, дітей «заряджають» кілотоннами досить сумнівною по корисності інформації.

Хтось, хто підозрює, що щось тут не так може рано чи пізно запитати: «Єлизавета Полікарпівна, а нафіга нам ця фігня потрібна?», після чого відбудеться грандіозний за своєю логічності відповідь: «Тому що так треба!».

Ті вчителі, хто і сам не розуміє, але більш поблажливий, може відповісти щось на зразок: «Це навчить тебе мислити».

Навіщо хлопчика, який сам не свій від вирішення різних рівнянь і задач напихають знаннями про історію та образотворчому мистецтві?

Тому що мета отримати не видатного учня-математика або хужожника, а усереднену «банку консервів», яка не впевнена у собі і не має повних знань ні по одному предмету.

Все дійсно необхідні знання, які викладають у школі можна вивчити буквально за 2-3 роки і то якщо ви плюєте в стелю.

Згадайте, як студенти здають сесію. Будь-який предмет забивається в голову, як молотком за 1-2 тижні до іспиту, якщо вам реально потрібно отримати нормальну оцінку, щоб не вилетіти. Варто тільки трохи напружити мозок.

Замість того, щоб готувати школярів до реального життя з реальними проблемами школа готує підлітків до життя в світі, якого не існує.

Найважливіші знання

Які найважливіші знання, які можна отримати в школі?

По-перше, це ПРАЦЯ. На ньому можна навчитися робити дійсно корисні речі. Хлопці: робити табуреті, забивати цвяхи, крутити болти, колупатися з механізмами, а дівчатка: готувати їжу, шити, в'язати і т. д. І справді потрібні знання , крім жартів.

Другий корисний предмет – це ФІЗКУЛЬТУРА. Тільки не та, яку викладають у школі. Те, що відбувається там – це якась маячня сивої кобили.

Навіть дурневі повинно бути зрозуміло, що кожен організм індивідуальний і що кожному треба тренувати ті м'язові якості, які він хоче розвинути.

Наприклад, молода людина хоче накачати великі м'язи в школі, займатися в тренажерному залі, а його задрачивают кросом на 3 кілометри і виконанням дебільних нормативів, в стилі: «Хто скільки разів колихне прес за 1 хвилину».

Або хлопцю подобається бігати на довгі дистанції, а він замість того, щоб тренувати витривалість і швидкість бігу грає з усіма в лапту. Знову ж таки намагаються отримати «усереднений продукт», як на конвеєрі.

Замість того, щоб посилювати і без того сильні якості, вони намагаються всіх заточити під одну гребінку. У результаті на виході виходить повна фігня.

Інші знання та предмети, які викладаються в школі потрібні будуть лише частково. «Цариця наук» математика, як правило, не потрібна в тому обсязі, в якому її викладають. Всю цю масу непотрібних алгебраїчних виразів і геометричних задач потрібно викладати тим, хто хоче пов'язати своє життя з цією наукою. У решти ці страшні речі ніколи в житті не спливуть. Курс основної математики (теорема Піфагора, кути, трикутники, периметр, площа, арифметика і т. д.) можна з легкістю пройти не за 10-11 років, а за 1-2 роки нормальних занять. І цього буде багато для подальшого життя.

З фізикою і хімією та ж біда. Заглиблюватися аж до міжмолекулярної будови атомів і термоядерного синтезу немає ніякої потреби. Тільки якщо це потрібно дитині для його майбутньої професії.

Якщо ви не викладач математики в Університеті або школі, то швидше за все в дорослому житті ви вже не пам'ятаєте 90% того, що вам викладали. Виходить по-справжньому ідіотська трата найважливішого ресурсу – часу.

Час – це пів біди. Так само ви втрачаєте можливості, які ви випускаєте з-за того, що займаєтеся зовсім не тим, що необхідно. Найсумніше, що відучити людей вивчати тонну непотрібної інформації практично неможливо.

Ідеальне утворення

Освіта повинна бути:

 • Менш завантаженим не потрібними дитині предметами.
 • Більш диференційованим.

Це означає, що на учня не повинна звалюватися тонна інформації, призначення якої не може пояснити навіть викладач. А так само предмети повинні вибиратися виходячи зі здібностей учнів.

Навіщо навантажувати дітей купою непотрібних фактів, які йому взагалі не цікаві, а так само якими він не здатний користуватися? Необхідно давати більше прикладних знань, які можна застосувати на практиці і поменше «сухий» теорії.

Якщо дитина добре орієнтується в числах, добре вважає, аналізує, то тільки тоді можна додати в його програму точні науки в тому обсязі, в якому вони даються зараз.

«А як же дитина буде жити без математики? Адже його мозок так і не навчиться мислити логічним чином!» – скажуть обурені мами і тата. Ок, логічно мислити?

Що вчить мислити логічно?

Природно логічне мислення, уяву і вміння створювати лежать в основі АБСОЛЮТНО ВСІХ винаходів, які коли-небудь були створені.

Логічне мислення – це міцний фундамент геніальності. Не дарма кажуть: «Все геніальне – просто!». Але навіщо плутати хрін з морквою? Причому тут шкільна бомбардування не потрібними фактами і знаннями?

Можу посперечатися з ким завгодно, що в цьому плані школа і Універ тільки шкодять, оскільки вчать мислити шаблонно, стереотипно. Школа просто відучує фантазувати і використовувати уяву. У наші голови з дитинства заганяють сотні непотрібних фактів, якими ми оперуємо тільки на цих уроках, для яких ми їх зазубрили. Чому предмет доводиться зазубрювати?

Тому що ваш організм не бачить ВИГОДИ для себе в отриманій інформації і пручається! Згадайте, як ви запам'ятовуєте вподобану вами статтю або книгу. Ви запам'ятовуєте все дуже легко, тому що наш мозок за коштами синапсів вибудовує потрібні зв'язки у відділах головного мозку, що відповідають за пам'ять.

Організму приносить задоволення ця інформація, тому така здатність до запам'ятовування.

Наведу приклад. В школі, в першому класі, мені сподобалося один вірш. Воно було в 8 рядків, про прихід весни в лісі. Я ВІДЧУВ весь вірш, представив цей час, і воно настільки глибоко засіло в моєму мозку, що я пам'ятаю його і зараз.

Тепер зворотний приклад. В Університеті на заняттях з вищої математики ми проходили різні формули, поняття теореми Лагранжа, Коші, Ферма і т. д. Як ви думаєте, чи пам'ятаю я їх зараз? ЗВИЧАЙНО, НІ! А як думаєте, згодилися вони мені хоч раз після закінчення Універу? Хоч часу пройшло менше, ніж зі школи, а майже всі знання, що нам давали просто вилетіли з голови.

Для ефективного розвитку вміння логічно мислити необхідно вирішувати різні НЕСТАНДАРТНІ завдання в різних ситуаціях. Тільки так розвивається логіка, фантазія, інтелект, уяву. І, звичайно ж, саме цього предмета немає в шкільній програмі.

Дуже часто внутрішнє бажання людини стати щасливим і успішним підштовхує людину вступити у ВУЗ, щоб отримати нові знання. Це пов'язано з тим, що людина – тварина соціальна. Йому не хочеться бути поза якоїсь групи.

Тому у світі не так багато тих, хто працює на себе і думає своєю головою. Набагато простіше піти самим стандартним шляхом, для досягнення сумнівного успіху: школа – ВУЗ – робота.

Так само є така проблема, що в 16-17 років після закінчення школи підліток просто не знає, ким він хоче стати в майбутньому, адже йому не давали проявити себе в якійсь сфері на максимум, щоб зрозуміти, що ПОДОБАЄТЬСЯ САМЕ ЙОМУ, а не «ЯК ТРЕБА».

Тому ми отримуємо на виході зі школи усереднених, заточених під одну гребінку «консервованих» дітей, що не розуміють, чого вони хочуть від цього життя.

Як навчитися кататися на сноуборді?

Не, хлопців. Не подумайте, що я зараз буду вам пояснювати ази того, як навчитися керувати сноубордом. Це я в повній мірі зробив у своєму відеокурсу. Зараз мова про інше.

Такий наочний приклад я наведу для того, щоб ви розуміли, які знання вам дадуть в Університеті. Я можу про це говорити, тому що отримав вищу освіту і зараз отримую другу, тобто маю деяке уявлення про це.

Отже, зараз буде цікаво. Уявіть, людина хоче бути щасливою. Для цього він хоче навчитися управляти сноубордом, щоб ганяти на ньому на гірці з гарними дівчатами. Як цьому навчитися і здійснити свою мрію? Ну, природно треба йти вчитися у вищий навчальний заклад! Адже Там є маса професорів, кандидатів і докторів наук, які точно знають, як треба управлятися зі сноубордом.

Один з професорів, дуже поважна людина, крім того, що захистив дисертацію на тему: «Важливість вибору кріплень для кращої стійкості сноуборду в глибокому снігу» так само одного разу САМ керував сноубордом аж 20 хвилин, доки не навернувся з-за сильного снігопаду.

Але САМ ФАКТ того, що він зміг цілих 20 хвилин керувати такою складною штуковиною, як сноуборд, вже вражає! ВСІ! Рішення прийнято! Треба йти туди вчитися і лише ЧЕРЕЗ 5 РОКІВ стати трохи ближче до своєї мрії. Конкурс, зараза, звичайно большеват.

Ну, це нічого страшного. Батьки, якщо що допоможуть з грошовими коштами. За статистикою ВЦВГД: 60% росіян вважають, що для вступу до ВУЗУ потрібні гроші, а не знання. Ок! Гроші віддані, студент щасливий!

Він тепер навчається в престижному Виші, де навчають сноубордингу! П'ять років його «навчають» історії сноубордингу, які бувають види сноубордів, інструментів, якими можна крутити гайки в кріпленнях і т. д. за програмами, які були створені ще 30 років тому. Адже для створення нових програм треба переаттестовываться! А це ой який геморой.

Він здає складні для розуміння заліки за темами: «Загальна теорія руху на сноуборді», «Проблеми сноубордингу в сучасному суспільстві», «Теорія сноубордингу та принципи руху на сноуборді», «Фізика перенесення ваги під час руху на сноуборді» і т. д. Смішно?) А адже я ні краплі не жартую!

У ВУЗах саме так і навчають на всіх спеціальностях. Наприкінці п'ятого курсу студент закінчив ВУЗ, отримав заповітний диплом інженера-сноубордиста і пішов на хрін випустився без яких-небудь практичних знань.

Гуманітаріям пощастило ще менше. Латинь і інша лабуда, яка більше ніде не зустрінеться в житті – це покарання ОСНОВА на тих спеціальностях. Хочеш навчитися кататися на сноуборді? Подивися кілька відео по цій темі або прочитай пару статей і БІГОМ НА СХИЛ! Все просто.

Потрібно ПРОБУВАТИ, а не розмазувати соплі по подушці. Найприкріше полягає в тому, що поки ви 5 років сношали свій мозок всіма можливими способами, протираючи штани за партою, ваш сусід Сема Плюшкін вже виграв кілька змагань зі сноуборду і вже на трамплінах витворяє таке, що вам і не снилося.

І наздогнати тепер вам його буде неймовірно складно. І дівчата тепер катаються з ним, і класні трюки він витворяє і статура у нього спортивне. І він просто начхати хотів на ваш червоний диплом інженера-сноубордиста і на ваші знання в області теорії руху на сноуборді.

Тому що ЗНАННЯ (ВМІННЯ) і ОСВІТА – це дві різні речі! Багато людей хочуть стати майстрами в якійсь справі, і для цього йдуть у ВНЗ. Але для того, щоб стати майстром в якійсь справі, потрібно всього дві прості речі:

 • Практичні знання.
 • Поради фахівця-практика.

Так ви станете майстром набагато швидше.

"Щоб заробити на "Жигулі" треба працювати, щоб заробити на "Ауді" треба думати головою"

В якому випадку потрібно здобувати вищу освіту?

Могло складеться враження, що я категорично проти вищої освіти. Це не так. В іншому випадку я б не отримував друге.

Коли ви збираєтеся вступати ви повинні чітко уявляти собі, ДЛЯ ЧОГО ЦЕ ВАМ. Якщо ви вступаєте на програміста в престижний ВУЗ, щоб мати доступ до роботодавців, найпотужнішим серверів, а так само до дорогих програмах, то це добре. ВНЗ забезпечить вам ті умови, яких ви НЕ ОТРИМАЄТЕ самостійно.

Інша справа, якщо ви взагалі не розумієте нафіга ви туди йдете, але «так треба», адже це шлях до успіху і просто ткнули пальцем в якийсь там факультет і спеціальність, яку можна насилу вимовити навіть тверезим. То швидше за все, ВНЗ просто забере у вас 5 років життя і дасть вам посередній диплом з яким ви сміливо можете йти торгувати бургерами в Макдоналдс.

Так само хочеться сказати, що якщо ви взагалі не розумієте, що робити зі своїм життям після школи, то ВУЗ є не гіршим рішенням. Гірше буде, якщо ви будете просто ходити по вулиці і штовхати гівно без діла, просто пропалюючи свій час.

У ВУЗах набагато більше адекватних людей, ніж в інших навчальних закладах, тому там ви можете завести собі цінні знайомства, бути в атмосфері ентузіазму, але знову ж таки ВИ ПОВИННІ ПОСТІЙНО ДУМАТИ ПРО СВОЄМУ РОЗВИТКУ!

Не покладайтеся тільки на те, що ваш диплом зробить вас успішним. Не треба складати всі яйця в одну корзину. Шукайте способи РЕАЛЬНОГО заробітку грошей. Аналізуйте те, що відбувається навколо вас і думайте над тим, що ви хочете робити, чим займатися і як ви будете заробляти гроші, т. к. ваш диплом допоможе вам просто не померти з голоду. Т. к. без диплома складніше влаштуватися на стерпну найману працю.

Навіщо ж тоді я отримую другу вищу освіту? На цей крок я зважився осмислено.

 • По-перше мені платять стипендію 3500 рублів на місяць, а це додаткове джерело доходу.
 • По-друге ВУЗ знаходиться в Москві, а до навчання я там ніколи не був.
 • У третіх це освіта прямо зачіпає мою спеціальність, а значить можливий кар'єрний ріст.

До речі, ось відео про те, як я їздив поступати в Москву:

Чоловік повинен страхувати себе з різних сторін. В моєму випадку на одній шальці терезів лежить робота на заводі і кар'єрне зростання на ньому (дві вищі освіти + стаж). На інший лежить бажання створювати, творити і заробляти кошти з допомогою бізнесу.

Щоб навчитися заробляти своєю головою (працюючи на себе) треба набити собі не одну гулю, пройти не простий шлях, але я з дня у день прагну до цього. Що я роблю для цього? Регулярність і самоосвіта, друзі.

Самоосвіта

Якщо у вас немає можливості знайти собі наставника, приміром, у вас немає знайомого, який знає, як навчитися грати на гітарі, то тут вам допоможе самоосвіта. Ви можете отримати будь-яку інформацію з книжок чи інтернету. А інтернету не було у наших батьків, дідусів і бабусь.

Користуйтеся цією прекрасною можливістю! Потрібно тільки бажання! Я сам так навчився грати на гітарі і кататися на сноуборді. Багато вступають до Вузів лише тому, що самі НЕ ЗДАТНІ займатися самоосвітою. Їм потрібна людина, яка буде батогом ганяти їх для того, щоб вони що-то шанували.

Вони скажуть, що в тренажерному залі можна займатися тільки з тренером. Тут вибирати вам, або ви людина, прагне до розвитку, або ледачий матрац.

Вигода вищої освіти

Потрібні ті, хто буде проектувати мости, добувати корисні копалини, обслуговувати тих, хто качає нафту, отримуючи при цьому копійки. Ми вже говорили про щось подібне в цій класній статті.

Вища освіта – це дуже прибутковий бізнес. В 1990 р. не було жодного Вузу в РФ, хто надавав би знання за гроші. До 2005 року їх вже було 415. А населення стало менше (розпад СРСР).

Відкрити ВНЗ і вчити наївних желторотиков кататися на сноуборді – дуже вигідна і прибуткова штука. А студенти, ще не попробуя справжнього життя, де треба заробляти гроші і ради, отримують заповітні дипломи.

Зараз дуже до фіга юристів, економістів, бізнес-тренерів і т. д. А хороших слюсарів, сантехніків, плотніков дуже мало. Тому купа людей з «престижними» дипломами не можуть знайти роботу.

У них немає реальних практичних знань, а всі «солодкі» посади (не вимагають професійних знань у якій-небудь області) зайняті по блату.

Висновки

Стаття вийшла дуже велика, але тема дуже важлива, тому пропоную підсумувати всі основні моменти:

 • 80% знань, отриманих в школі та Університеті вам НІКОЛИ не знадобляться в реальному житті. Щоб отримати ті самі 20% не обов'язково витрачати стільки часу на сумовите просиджування штанів і зазубрювання марних фактів.
 • Не кладіть всі яйця в одну корзину. Навіть якщо ви зараз навчаєтеся у Вузі, або збираєтеся туди вступати, не покладайтеся на свій майбутній диплом, а ще в Університеті підшукуйте собі можливі джерела доходу, знайомтеся з цікавими людьми, «обрастайте» зв'язками і т. д. Будуйте своє майбутнє.
 • Кращий спосіб отримати знання: ПРАКТИКА + ПОРАДИ ФАХІВЦЯ-ПРАКТИКА.
 • Логічне мислення не розвивається в школі або Вузі. Для ефективного розвитку вміння логічно мислити необхідно вирішувати різні НЕСТАНДАРТНІ завдання в різних ситуаціях.
 • Займатися самоосвітою потрібно все життя! Ваша освіта не закінчується із закінченням школи або Вузу.

Шкода, що коли я був школярем, я такого не прочитав. По телевізору навряд чи це покажуть, т. к. це буде не вигідно важливим дядькам. Середня та вища освіта – багатомільярдний бізнес, тому ВУЗам треба «свіже м'ясо», щоб отримавши величезні гроші, перетворити його в не пристосовані до реального життя «консерви».

Читай також: