Оксид азоту

Вважаю необхідним періодично розглядати деякі робочі або не робочі, на мою думку, спортивні добавки. Маркетинг – штука тонка, і може змусити необізнаних людей купити навіть борошно в красивій банку за шалені гроші. Сьогодні ми розберемося з оксидом азоту. Поїхали, друзі!

Привіт, друзі! Оксид азоту – досить цікаве речовина. Це газ, який утворюється в нашому організмі і бере участь в безлічі, дуже важливих для качка, фізіологічних процесів. Зараз особливо поширена реклама в спортивній індустрії, де величезні накачані атлети ковтають черпаки предтренировочных комплексів з чорних, червоних та інших пластикових банок, при цьому запевняючи, що це дасть людям неймовірну м'язову масу. Що ж, треба розібратися, чи це так.

Що таке оксид азоту (NO)?

Як я згадував вище, оксид азоту – це газ, який розширює судини артеріального русла і регулює артеріальний тиск.

Через розширення судин посилюється притока крові до м'язів, а це полегшує надходження і засвоєння поживних речовин, а так само сприяє синтезу білка після тренування.

Як утворюється NO в нашому організмі?

Оксид азоту утворюється завдяки донаторів (від англ. «дарувальник») азоту, в число яких входить умовно незамінна амінокислота – АРГІНІН. Практично всі інші донатори азоту містять у собі аргінін.

Все простіше, ніж здається. Аргінін доставляє азот (N) в систему ферментів (ензимів), а вони, в свою чергу, виробляють оксид азоту (NO).

Як оксид азоту впливає на ріст м'язів?

На ріст м'язів він впливає безпосередньо. При недостатній кількості аргініну (донатора азоту) буде спостерігатися низька активність ферментів (ензимів). Це призведе до підвищення артеріального тиску, яке знизить синтез білка! Тобто, по суті, NO є АНАБОЛІЧНИМ ЧИННИКОМ ЗРОСТАННЯ М'ЯЗОВОЇ ТКАНИНИ.

Скажу ще пару слів з цього приводу. Як ми всі знаємо анаболічні гормони (тестостерон, соматотропін, інсулін та ін) відіграють ключову роль у наборі м'язової маси. Так само є така штука, як інсуліноподібний фактор росту (IGF-1) – це основний посередник дії гормону росту (соматотропіну).

Фішка в тому, що було встановлено, що хоч силові тренування і сприяють виробленню IGF-1, але без належної кількості оксиду азоту ефект від гормону росту мінімальний!

Я вас там не заплутав? Ок. Давайте поясню ще раз, для сутулих.

МАЛО АРГІНІНУ –> Низька активність ферментів –> Підвищується артеріальний тиск –>СИНТЕЗ БІЛКА ЗНИЖУЄТЬСЯ (а відповідно і м'язовий зростання)

МАЛО ОКСИДУ АЗОТУ–> IGF-1 майже не виробляється –>ГОРМОН РОСТУ ПОГАНО ПРАЦЮЄ (без IGF-1)

Як бачите, все не так складно.

УВАГА: Помічено, що чим більше ви тренуєте м'язи, тим більше вони виробляють оксиду азоту (NO). Більше бездельничаете, менше NO у ваших м'язах.

Причини зниження рівня NO (оксиду азоту)

Думаю, що тепер зрозуміло, що для гарного росту м'язової маси потрібна достатня для зростання концентрація NO. А що впливає на зниження рівня оксиду азоту в організмі?

 • Хвороба;
 • Перетренованість;
 • Великий вік;
 • Кортизолу (гормон стресу);

Насправді причин набагато більше! Але я, на мій погляд, перерахував основні. Ось чому я раджу тренуватися «натуралу» (тренується без фарм. підтримки) не більше 45-60 хвилин, про це я писав тут. Для того, щоб знизити рівень кортизолу, який перешкоджає виробленню NO.

Підвищення рівня NO

Ок, а як підвищити концентрацію NO? Тут все очевидно, ПОТРІБНІ ДОНАТОРИ АЗОТУ. І відразу ж на думку спадає АРГІНІН, адже в більшості донаторів зустрічається саме він.

Так само вважається, що аргінін сприяє збільшенню м'язової маси і скороченню жирових відкладень при оптимальній навантаженні.

Тобто все начебто зрозуміло. Хочеш збільшити концентрацію оксиду азоту – їж аргінін! Не поспішайте, друзі. Тут якраз ми з вами спостерігаємо маркетинг у всій своїй красі.

Чому аргінін?

Хлопців, справа в тому, що в Сполучених штатах вчені шукали речовина, яка відповідає за підтримку роботи кровоносних судин і кровоносної системи людини.

Через якийсь час вони знайшли це речовина і оскільки вирішили, що це звичайна молекула білка назвали його EDRF (фактор розслабляючий ендотелій). Але через невеликий проміжок часу вони були дуже здивовані, що знайдена молекула виявилася ДУЖЕ ХІМІЧНО-АКТИВНИМ ГАЗОМ або донатором азоту.

Протягом 10 років було опубліковано більш 60000 статей на цю тему, а вчені, які зробили це відкриття були удостоєні Нобелівської премії в 1998 р. Як ви зрозуміли, ця молекула виявилася аргініном.

Пізніше, це відкриття допомогло багатьом хворим гіпертонією (т. к. аргінін розслабляє судини), а так само тим, хто мав проблеми з шлунково-кишковим трактом в якості речовини, яка стимулює (підтримує) імунітет.

Але медицина медициною друзі. Що щодо бодібілдингу? Кілька досліджень показали, що аргінін викликає КОРОТКОЧАСНЕ розширення судин! Тобто аргінін навіть якщо і збільшує вироблення оксиду азоту, то на невеликий проміжок часу! Тому його користь у бодібілдингу вельми сумнівна.

Дак що ж донатори азоту, що збільшують вміст NO в крові – це все один глобальний обман? Не поспішайте з висновками, друзі. Просто потрібні БІЛЬШ ПОТУЖНІ ДОНАТОРИ АЗОТУ!

Потужні донатори азоту

Потрібно сказати, що на даний момент у всіх спортивних добавках і на всіх квітчастих баночках спортивного харчування, де ви знайдете заповітні літери «NO» використовуються малоефективні компоненти.

Рішення треба шукати в медицині, де давно вже використовуються препарати, які порівняно з аргініном набагато сильніше сприяють виробленню оксиду азоту в крові.

Ці препарати відносяться до класу НІТРАТИ і найвідоміші з них:

 1. Ізосорбід (нітросорбід).
 2. Нітрогліцерин;

Ізосорбід або, якщо бути точним, ІЗОСОРБІДУ ДИНІТРАТ має більш тривалий період дії, однак дозування повинна бути знижена як мінімум в 1,5-2 рази з-за того, що при вживанні рекомендованої терапевтичної дози можуть бути побічні ефекти: прискорене серцебиття, головний біль, артеріальна гіпотензія (зниження артеріального тиску), пульсація судин і т. д. Правда переживати не варто. Всі ці побічні ефекти пов'язані зі збільшенням концентрації оксиду азоту в крові, тому варто просто зменшити дозування.

Практика застосування

Думаю, що багатьох зацікавить саме практична сторона питання. Як закидати? Скільки шарашить? Та інші важливі питання.

 1. Приймайте NO на голодний шлунок.
 2. Якщо ваша вага понад 100 кг, то можна відразу почати з подвоєною дозування (в середньому 2 черпака).
 3. Через два тижні можна збільшувати дозу вдвічі (для всіх).
 4. Загальна тривалість застосування NO в середньому не повинна перевищувати одного місяця.

Відчуття від застосування

 • М'язову масу насправді вони не збільшили, а ось зростання сили був досить помітний.
 • Дике підвищення витривалості, настрої, рухової активності.
 • Метаболізм у м'язах виріс. Це я зазначив через поліпшеного процесу спалювання жиру.
 • Зайва збудливість. Я тренуюся в вечірній час, і при збільшенні дозування іноді буває складно заснути вночі.
 • Покращена ерекція >:D Приємний бонус, безумовно. До речі, у жінок так само спостерігається покращене кровонаповнення статевих органів.
 • Більш збалансоване харчування. Т. к. складно отримати всі необхідні нутрієнти в потрібних пропорціях зі звичайної їжі.

Так само є і такі моменти, які часто заявлені виробниками, але я ЇХ НЕ ВІДЧУВ:

 • Підвищеного «заростання» пошкоджених тканин не було! Все заживає як зазвичай.
 • Ніякі, на фіг, не виводяться шлаки. Про це часто пишуть виробники, але хлопців, запевняю вас, що в медицині ВЗАГАЛІ НЕМАЄ такого терміна, як шлаки! Це просто черговий шарлатанский трюк.

Так само є ті, кому цю добавку я б НЕ РАДИВ застосовувати взагалі:

 • Не застосовувати дітям. Іноді на банці з написом «NO» можна побачити, що для зростання дітям допомагає дана добавка. Друзі, діти і так ростуть на очах і якщо допомагати їх зростання, то вже точно не оксидом азоту.
 • Не застосовувати людям з вегето-судинною дистонією. Приводити в норму кров'яний тиск потрібно спеціальними лікарськими препаратами, а не донаторами азоту.

Що використовував

Мені вдалося спробувати кілька досить не поганих предтренировочных комплексів, сприяють виробленню NO.

NOExplode від BSN – не погана штука. Однозначно стаєш активніше, спостерігається збільшення сили, витривалості, не поганий пампінг (кровонаповнення). Все це швидше результат дії кофеїну, таурину і рослинного екстракту барвінку малого. З величезною знижкою можете придбати в цьому магазині.

Niox від Nutrex Research Labs – відчував сильний сплеск енергії, приємні поколювання шкіри, стає тепло (приплив тепла) всім кінцівок, добре наповнює м'язи кров'ю. Під час застосування були тренування, коли просто «не міг втомитися» і змушував себе йти із зали. Хороша штука, мені сподобалася. Найдешевше зараз можна купити за цим посиланням.

"Плазмова струмінь" від Gaspari – весь кайф від азотної накачування спостерігається, так само прилив сили богатирської, активність і політ нормальні. Купити можна тут.

Висновки

У статті було багато інформації, а так само не дуже простих термінів, тому замість того, щоб розмазувати соплі по подушці, я думаю, що варто підсумувати все вищесказане:

 • Оксид азоту – це дуже хімічно-активний газ, який бере участь у багатьох фізіологічних процесів, розширює судини артеріального русла і регулює артеріальний тиск.
 • Оксид азоту NO утворюється завдяки ДОНАТОРІВ (переносників) АЗОТУ. Донатор доставляє азот (N) ферментам, а вони перетворюють його в NO.
 • Азот є АНАБОЛІЧНИМ ФАКТОРОМ РОСТУ М'ЯЗОВОЇ ТКАНИНИ
 • Аргінін, як донатор азоту, що має короткочасну тривалість дії, тому доцільніше буде застосовувати ізосорбіду динітрат (більш тривалий вплив) в знижених дозах.

Треба розуміти, що добавки підвищують рівень оксиду азоту в крові не панацея накачування м'язової маси. І якщо стоїть вибір між купівлею банки предтреника, який за словами виробника просто переповнить вас NO або звичайної їжі на тиждень, то я б краще купив сиру, горіхів, риби, м'яса, гречки, сиру, молока, кефіру і т. д. Так як вони так само є донаторами азоту. Як завжди, правда, десь посередині.

На сьогодні у мене все, друзі.

Читай також: